Monthly Archives: יוני 2016

מפיצוצים גרעיניים למזג האוויר- פרויקט חדש של SuSE הופך את מחשבי העל לזמינים לציבור

By   29 ביוני 2016

SuSE העולמית הכריזה על פרויקט אשר יאפשר לראשונה להמונים להתקין ולהשתמש בעוצמה החישובית של מחשבי על. אבל מהם בעצם מחשבי על, ועבור מה אנחנו צריכים אותם? דורון אופק, מנכ"ל SuSE ישראל, מסביר הכל בראיון מיוחד לבלוג.

מה זה מחשב על? במה הוא שונה מהמחשב שיש אצלי או אצלך?

מחשב על הוא מחשב עם יכולת חישובית גבוהה בהרבה מזו של מחשב רגיל, ועושה חישובים מסובכים פי מיליונים ופי מיליארדים מהמחשבים הביתיים למשתמש הרגיל. יש להם אלפי מעבדים, הבנויים בחדרים שלמים כמו מחשבים לפני עשרות שנים. אבל לכל מעבד כזה יש יכולת חישובית שמחשב רגיל שאפשר להשיג היום לעולם לא יגיע אליה. המונח המקובל היום למחשבים כאלה הוא HPC – מחשב עתיר ביצועים.

מחשב על. אילוסטרציה. מקור: ויקיפדיה

למה מחשבי על משמשים?

מי שצריך מחשבים בסדר גודל כזה אלה אנשים וגופים שמתעסקים עם כמות נתונים עצומה. הדוגמה הקלאסית היא תעשיות ביטחוניות – כדי ליצור סימולציות של טילים, כמו של כיפת ברזל, דרושה כמות עצומה של נתונים שמשתנים כל הזמן ומשפיעים אחד על השני, והתוצאה חייבת להיות מדויקת ברמת הסנטימטרים. גם לצורך ניסויים גרעיניים, שמחייבים סימולציות על כמויות חומר זעירות ומדידות מדויקות, חייבים להשתמש במחשבי על. שימושים אחרים הם ניסויים מדעיים באוניברסיטאות, בעיקר בתחום החומרים. אבל מעבר לאלו, השימוש בהם יכול להיות מאוד רחב – מבסיסי נתונים אדירים עד לעיצוב אנימציה באיכות גבוהה.

למי יש בישראל מחשבי על? איך מחשבי על משפיעים על המשק הישראלי?

מכוני מחקר ברחבי הארץ מחזיקים במחשבים אלה – הטכניון, האוניברסיטה העברית,  מכון וייצמן ובאוניברסיטת בן גוריון. גם התעשיות הביטחוניות, המחקר הגרעיני וחיל המודיעין משתמשים בהם, אך כמובן שאי אפשר לפרט יותר מדי לגבי זה. השימוש שאנחנו הכי רואים ביום יום הוא חיזוי מזג האוויר – כדי לחשב אם עוד שבוע יהיה מעונן, גשום או שיהיו שמיים בהירים, דרושה יכולת חישובית אדירה שמסוגלת לעבד תוך זמן קצר יחסית כמות נתונים עצומה ומשתנה מהר מאוד.

מה חדש בתחום?                                             

היכולת החישובית של המחשבים החזקים ביותר עולה בהתמדה בעשרות השנים האחרונות, אבל הבעיה הייתה ונשארה היישום שלהם בפועל. כלומר – התקנה ותחזוקה. אלו לא מחשבים שאפשר לשים במעבדת מחשבים בעיר, אלא צריך אנשי מקצוע מאוד ספציפיים כדי להתקין את המחשבים האלה ולטפל בתקלות. המחיר הוא כמובן בהתאם, וההשלכה היא שרק גופים גדולים כמו אלו שפירטתי קודם יכולים להרשות לעצמם להחזיק בהם. אבל בזמן האחרון מתחיל פרויקט חדש, שיתוף פעולה של אינטל ושל SuSE, שהמטרה שלו היא להנגיש את מחשבי העל לאנשים וגופים שלא הייתה להם גישה אליהם לפני כן. תחשוב על חברת הייטק שצריכה להתעסק עם מה שנקרא בתעשייה Big Data. כלומר, כמויות עצומות של מידע, למשל על פעולות של מיליוני משתמשים. בעזרת מחשבי העל שאנחנו מצליחים להתקין ולתמוך בהם בצורה פשוטה יחסית, אפשר לקצר חישובים שעשויים לקחת חודשים במחשב רגיל, לשעתיים או שלוש בלבד. בצורה כזאת, כל תעשיית ההייטק תוכל להיכנס לתחומים חדשים ולעזור לפתח עוד טכנולוגיה שתגיע לכל אחד מאיתנו. ישראל, כמעצמת הייטק ברמה העולמית, תרוויח מכך במיוחד.

ומה אתם עושים בעצם?

"SuSE יצרה תוכנה שמאפשרת להפעיל מחשב על. תבין, עד היום היה צורך במתכנת מיוחד שיבוא ויכתוב את הקוד שמפעיל את המחשב- והיום אנחנו לא נמצאים במקום הזה בשום תחום. תחשוב- אתה יכול להתקין לבד את המחשב הביתי, ואפילו שרת. אין צורך בידע או באנשי מקצוע ייחודיים. החידוש שלנו הוא שאנחנו מביאים למקום הזה את מחשבי העל. SuSE יצרה תוכנת הפעלה, הפצה בעגה המקצועית, שבה הקוד כבר כתוב ונותר רק להתקין. זהו זינוק אדיר שמאפשר לחברות, אירגונים, ואפילו אנשים שמתעניינים בתחום להתקין מחשב על ולהשתמש בו לעבודתם. זוהי פריצת דרך מדעית, מסחרית וחישובית אדירה ואני מאמין שהיא תוכל להצעיד הלאה את התעשייה".

SUSE חוזרת לישראל: "תחום הלינוקס בישראל התאבן. באנו לנער אותו"

By   9 ביוני 2016

שלום עולם, אנחנו חוזרים לישראל!

את הסניף הישראלי של SUSE יובילו דורון אופק, מבכירי קהילת הלינוקס ומומחה סייבר מהמובילים בישראל, אמיר פלד, לשעבר מנהל תחום קוד פתוח במיקרוסופט EMEA, ובן כפולר, לשעבר מנהל המכירות של Palo Alto networks.

suse logo

 

כיום, 80% מתוך האירגונים בעולם שמפעילים את השרתים שלהם על לינוקס, משתמשים בהפצות של SUSE. כאשר הבאנו לראשונה את לינוקס לישראל, חברות הרימו גבה. שאלו אותנו מדוע שמישהו ישתמש בתוכנת קוד פתוח ולמה שהיא תעבוד בכלל. כיום, שבכל העולם ובישראל כבר מבינים, אנחנו מביאים לישראל את האבולוציה של התחום ומנערים אותו לאחר שכבר הספיק להתאבן.

יש סיבה מדוע SUSE מפעילה מערכות קריטיות בכל העולם, ולא תמצאו סורק MRI אחד שמופעל ע"י מערכת שאינה של SUSE. הדבר נובע מכיוון ש- SUSE מצליחה לקחת את הרוח של הקוד הפתוח ולשלב אותה באירגונים. SUSE מספקת הפצות לינוקס יציבות, מאובטחות ומתקדמות והחברה דואגת לשמור עליהן ככאלה על ידי עידכונים תכופים, כל זאת מבלי לעצור את השרתים או להוריד אותם לצורך עידכון. היכולות של המערכת, התמיכה והשירות הופכים את SUSE לפתרון חזק ותחרותי עבור אירגונים גדולים שזקוקים למערכות חזקות, יציבות, מאובטחות וסקלביליות.

SUSE היא המפתחת של הפצת הלינוקס הפופולרית openSUSE. החברה תספק בישראל את הפצות הלינוקס שלה אירגונים, את מערכות ה- Live update המאפשרות עידכונים אוטומטיים להפצות השומרים על יציבות ואבטחת המערכת, OpenStack המאפשרת הקמת ענן פרטי בטווחי זמן מיידיים ו- VR storage, המאפשרת לנהל את איחסון המידע המבוזר בין שרתים ומחשבים שונים באירגון באופן מרוכז ומסודר.